Grozs ir tukšs.

VEGĀNISMA MĒNESIS – LAIKS EKSPERIMENTIEM UN APZINĀTĀM IZVĒLĒM

Vegānisma mēnesis - ieteikumi apzinātām izvēlēm

Vai vegānisma mēnesis ir aktuāls tikai vegāniem?

Dzirdot par vegānisma mēnesi, daudziem šķiet, ka šis izaicinājums domāts tikai vegāniem vai arī tiem, kuri ir gatavi pilnībā pievērsties vegānismam. Taču tā nebūt nav. Vegānisma mēneša laikā dzīvnieku un vides tiesības sargājošās organizācijas, kā arī citi domubiedri plašāk izgaismo dažādas ar šo tēmu saistītas problēmas, kā arī aicina ļauties eksperimentiem un biežāk izvēlēties vegāniskas produktu un preču alternatīvas.

Tā, piemēram, jau iepriekš esam dalījušies stāstā par to, ka lauksaimniecības nozare ir viena no biežākajām vides piesārņojuma radītājām pasaulē – starp citām nozarēm tā ieņem 4.vietu, radot 8.5% no visām siltumnīcefekta gāzu emisijām. Tāpat pārtikas, tostarp arī gaļas lopu audzēšanas vajadzībām, tiek izcirsti meži, tādā veidā samazinot pieejamos dabas resursus. Svarīgi pieminēt, ka masveida dzīvnieku valsts produktu patēriņa rezultātā pasaulē cilvēku skaits šobrīd ir 3 reizes mazāks, kā šim nolūkam audzēto dzīvnieku skaits.

Lai arī tendences ir biedējošas, ir skaidrs, ka šis nemainīsies viena mēneša, gada vai pat tuvāko gadu laikā. Un tomēr – vegānisma mēnesis ir lieliska iespēja lieku reizi pārskatīt savus ikdienas ieradumus. Protams, visdrīzāk visi, kas piedalīsies vegānisma mēneša aktivitātēs, dažu nedēļu laikā nekļūs par vegāniem. Taču, ja mēs katrs mainīsim kaut vienu savu ikdienas izvēli par labu dzīvniekiem, videi un, galu galā – nākamajām cilvēku paaudzēm, ilgtermiņā šī statistika tik tiešām varētu uzlaboties.

Ko es varu darīt vegānisma mēnesī?

Visa pamatā ir mūsu paradumi. Piemēram, ieradums izvēlēties konkrētus pārtikas produktus, tīrīt māju ar noteikta ražotāja piedāvāto produkciju, izvēlēties noteiktu kosmētiku vai iepirkties ierastajos veikalos. Protams, lauzt visus ieradumus vienlaikus būtu neprāts. Tas nebūtu veselīgi un visdrīzāk – ilgtermiņā nebūtu arī efektīvi.
Sāc ar mazumiņu. Piemēram:

1. Vienu dienu nedēļā gatavo maltītes bez dzīvnieku valsts izcelsmes sastāvdaļām.
Ja šobrīd nejūties gatavs pilnībā atteikties no dzīvnieku valsts izcelsmes produktiem, sāc ar vienu dienu nedēļā. Tas palīdzēs Tev iepazīt dažādas receptes, izprast produktu dažādību un izbaudīt plašu garšu buķeti.

Starp citu, janvārī notiks ikgadējais videi draudzīgās ēšanas izaicinājums “Neapēd zemeslodi”. Pievienojoties izaicinājuma domubiedriem, visu mēnesi savā e-pastā saņemsi gardas vegāniskas vai veģetāras receptes, kā arī citus padomus videi draudzīgākam dzīvesveidam.

2.Izpēti savas kosmētikas sastāvu un ražotāja standartus.
Iespējams, Tavs kosmētikas ražotājs sastāvā tik tiešām nav iekļāvis dzīvnieku valsts izcelsmes produktus. Taču, diemžēl, daudzi skaistumkopšanas nozarē joprojām savu produkciju testē uz dzīvniekiem. Atceries – vegānisks produkts un tā dēvētā “cruelty free” pieeja ir divas dažādas lietas. Produkts var būt vegānisks, taču vienlaikus testēts uz dzīvniekiem. Un otrādi. Izvērtē savas iespējas un izvēlies ētisku kosmētiku.

3.Izskati vegāniskas apģērbu un aksesuāru alternatīvas.
Produktu testēšana uz dzīvniekiem, kā arī dzīvnieku izmantošana ēdiena ražošanai un apģērbu radīšanai, ir vienlīdz nežēlīga un neētiska. Ādas apģērba, somu, apavu, maku un jostu ražošana rada būtisku procentu lopkopības industrijas ienākumu.
Par laimi – mūsdienās ir daudz alternatīvu. Ādas, zamšādas, vilnas, zīda un citu dzīvnieku valsts izcelsmes izstrādājumu vietā apsver iespēju izvēlēties, piemēram, mākslīgo ādu, kokvilnu, linu, akrilu, korķi vai cita veida alternatīvu materiālu.

Piedalies izaicinājumā #vegānudraugs un ik nedēļu laimē balvas!

Esam parūpējušies, lai vegānisma mēnesī katra Tava izvēle par labu dzīvniekiem un vides ilgtspējībai nepaliktu bez ievērības. Mēs aicinām Tevi izvērtēt savus ikdienas paradumus un vismaz reizi nedēļā izvēlēties vienu alternatīvu risinājumu. Piemēram, pagatavo vegānu maltīti, izmēģini kādu no mūsu vegāniskajiem ādas kopšanas līdzekļiem, apmeklē kādu vegānisku kafejnīcu vai, piemēram, iegādājies sev jaunu, ētisku ražotu apģērbu. Izvēles ir tik plašas – ļaujies eksperimentiem un pārsteidz sevi un draugus ar radošiem risinājumiem!

Iemūžini savu pieredzi Instagram ierakstā vai stāstā, atzīmē mūs @vegan.fox.cosmetics, pievieno tēmturi #vegānudraugs un ik nedēļu laimē vegānisku labumu grozu visai ģimenei no Latvijas ražotājiem Obeliskfarm, Smalkais muslis, Lifetree Cheese un, protams, Vegan Fox Cosmetics. Lai piedalītos izaicinājumā, Tev jābūt arī mūsu iepriekš minēto draugu sekotājam sociālajos tīklos. Ieskaties mūsu Instagram profilā un lasi vairāk par nosacījumiem.

Katra izvēle ir svarīga – parūpēsimies par vides ilgtspējību un dzīvniekiem kopā!

Mīlestībā,
Maija Rieksta-Riekstiņa
Vegan Fox radītāja un vadītāja