Grozs ir tukšs.

KĀ DZĪVOT VIDEI DRAUDZĪGĀK?

Starptautiskā vides veselības diena

Šodien, 26.septembrī, atzīmējam Starptautisko vides veselības dienu. Ik gadu šajā datumā dažādas pasaules līmeņa organizācijas rosina cilvēkus apzināties vides veselības lomu un rīkoties, lai planētu padarītu par draudzīgāku vietu mums un nākamajām paaudzēm.
Lai arī Latvijā uz pasaules lielvalstu fona vides piesārņojums ir salīdzinoši neliels, tas sastopams teju uz katra soļa – upēs, mežos, gaisā un pat pārtikā. Tikai izglītojoties pašiem, stāstot bērniem un, galvenokārt, rādot savu labo piemēru, nākamajām paaudzēm veidosies veselīgs priekšstats par gādīgu attieksmi pret resursu aizsardzību, ekosistēmas veselību un ilgtspējību kā tādu.

Kas ietekmē vides veselību?

Vides veselību ietekmē tik ierastas un sadzīviskas lietas, kā transports, iepirkšanās, tehnoloģijas, pārtika, iepakojumi un ne tikai. Pasaulē ik gadu pieaugošais cilvēku skaits veicina dažādu preču pieprasījumu, attiecīgi arī pieaug piesārņojuma līmenis.

Tā, piemēram, šī gada dati[1] liecina, ka transporta nozare rada 8.4 miljardus tonnas siltumnīcefekta gāzu emisijas, turklāt teju 75% – tieši sauszemes transports. Lauksaimniecības nozare, tostarp lopkopība, savukārt, rada teju 6 miljardus tonnas siltumnīcefekta gāzu emisijas. Šie ir tikai pāris cipari, kas iezīmē dažus vides piesārņojuma avotus. Taču skaidrs ir viens – tos rada cilvēks. Mūsu paradumi, kas reizē šķiet tik ikdienišķi, patiesībā tiešā veidā rada kaitējumu vietai, kurā dzīvojam.

Un, lai arī šķiet, ka atsevišķu cilvēku spēkos nav mainīt šādas globāla līmeņa problēmas, vēlamies Tevi iedvesmot, sakot, ka ir! Jo – padomā tikai, cik iepriecinošu statistiku mēs kopā radītu, ja katrs desmitais cilvēks izmainītu kaut vienu savu paradumu par labu vides veselībai.

5 ikdienišķi paradumi, kas uzlabos vides veselību

Rūpēs par mūsu planētu aicinām Tevi nestāvēt malā. Esam sagatavojuši padomus 5 ikdienas paradumiem, kurus praktizējot, Tu vari uzlabot vides veselību.

1. Šķiro atkritumus.
Stiklu, plastmasu, papīru un citus sadzīves atkritumus šķiro, metot tos atsevišķos konteineros. Tāpat atceries – ikdienas atkritumos nemet vides veselībai un drošībai bīstamās vielas – piemēram, baterijas vai medikamentus. Vairumā lielveikalos un aptiekās ir šo atkritumu nodošanas punkti.

2.Iepērcies apdomīgi.
Dodies uz veikalu ar saviem iepirkuma maisiņiem gan augļiem un dārzeņiem, gan cita veida pārtikai. Izcili, ja Tavā apkaimē ir kāds beziepakojuma veikals – izmanto iespēju sagādāt ikdienai nepieciešamos produktus apdomīgi un atbildīgi pret vidi.
Ja iegādājies kosmētiku, ķermeņa kopšanas produktus vai, piemēram, mājas uzkopšanas līdzekļus, rūpīgi izpēti to sastāvu un iepakojumu.
Starp citu, vēl nesen dalījāmies ar Tevi savā priekā par to, ka turpmāk arī mēs pāriesim uz pārstrādātu plastmasu jeb rPET iepakojumiem.

 

KĀ DZĪVOT VIDEI DRAUDZĪGĀK?

3.Izvērtē iespēju izvēlēties videi draudzīgu transportu.
Nav noslēpums, ka auto transports rada ne vien gaisa, bet arī trokšņu piesārņojumu, taču visu – ar mēru, reālistiski izvērtējot savas iespējas. Nesaku, ka visur jādodas ar autobusu vai velosipēdu, taču, ja ik pa laikam ir tāda iespēja un laikapstākļi ir piemēroti, šī ir opcija. Turklāt, dažkārt sabiedriskais transports var likties kā patīkamas pārmaiņas.

4.Samazini vai izslēdz dzīvnieku valsts izcelsmes produktu patēriņu.
Ja šobrīd savā uzturā bieži lieto dzīvnieku valsts izcelsmes produktus, pamēģini vismaz samazināt to patēriņu. Piemēram, 1 dienu nedēļā izvēlies vegānu uzturu. Starp citu, katru gadu norit videi draudzīgas ēšanas izaicinājums “Neapēd Zemeslodi”, kam piesakoties, veselu mēnesi savā e-pastā saņemsi vērtīgus padomus un gardas, vegāniskas receptes.

5.Izvēlies apģērba kvalitāti, ne kvantitāti.
Modes industrija ir viena no TOP 6 pasaules piesārņojuma radītājām – tā rada siltumnīcefekta gāzu emisijas 2.1 miljardu tonnu apmērā, taču, protams, bez apģērba neiztikt. Mūsu ieteikums – kvantitātes vietā izvēlies kvalitāti. Iegādājies kvalitatīvāku apģērbu – iespējams, sākotnēji tas šķitīs dārgāks, taču kalpos ilgāk un ilgtermiņā kvalitatīva apģērba izmaksas būs mazākas. Tāpat vari izvērtēt opciju iegādāties lietotu apģērbu.

Ja regulāri līdz šim neizmanto nevienu no šiem ieteikumiem, sāc kaut ar vienu. Ikdienā sajutīsi gandarījuma un pateicības sajūtu par iespēju vairot labo, un laika gaitā labie ieradumi organiski sekos cits citam un pāries pie citiem ģimenes locekļiem un draugiem.

Mīlestībā,
Maija Rieksta-Riekstiņa
Vegan Fox vadītāja un radītāja