Grozs ir tukšs.

Novembris pasaules vegānisma mēnesis

Vegānisma mēnesis visā pasaulē – novembris.

Kā vienlaikus rūpēties par zemi, savu ķermeni un dzīvniekiem? Mūsu atbilde – vegānisks dzīvesveids. Šādā veidā mēs neatbalstām nevajadzīgas dzīvnieku ciešanas un iestājamies par labāku dzīvi šodien un daudz jaukāku nākotni rīt.

Kā radies vegānisma mēnesis? Izvairīšanās no dzīvnieku izcelsmes produktu lietošanas ikdienā pastāv jau apmēram 2000 gadus, bet pats jēdziens “vegāns” un “vegānisms” sāka iesakņoties kopš laika, kad tika dibināta Vegānu biedrība 1944. gada novembrī.
Tāpēc novembris ir pasludināts par Pasaules vegānisma mēnesi un to visā pasaulē atzīmē ar īpašām akcijām un pasākumiem dzīvnieku atbalstam. Arī Latvija aktīvi iesaistās dažādu pasākumu organizēšanā, piemēram, visu novembri ēst videi draudzīgāk, samazinot dzīvnieku produktu daudzumu uzturā, aicina kustība Neapēd zemeslodi.

Ieguvumi veselībai, ko sniedz vegānisks dzīvesveids.

Sabalansēts un pilnvērtīgs augu valsts uzturs var palīdzēt cilvēka veselībai, jo tas samazina aptaukošanās, sirds slimību un pat vēža risku. Šeit ir tikai daži no iemesliem, kādēļ apsvērt iespēju pieņemt vegānisku dzīvesveidu:

  • Vegānisms palīdz zaudēt svaru – Ir pierādīts, ka augu izcelsmes diēta var būt svarīgs faktors, lai atbrīvotos no liekā svara un uzlabotu vielmaiņu.
  • Uzlabojas cukura līmenis asinīs un nieru darbība – Liela daļa diabēta slimnieku, kuri ievēro vegānu diētu, ir spējuši samazināt ikdienā lietojamo zāļu daudzumu.
  • Samazinās sirds slimību risks – ikdienas ēdienkarte ar augu izcelsmes produktiem var pazemināt holesterīna līmeni, asinsspiedienu un cukura līmeni asinīs, kas ir biežākie no sirds slimību cēloņiem.
  • Samazinās zarnu vēža risks – Vegānisks uzturs samazina zarnu vēža risku. Dienā apēdot vismaz 7 augļu vai dārzeņu devas, priekšlaicīgas nāves risks samazinās par 33% salīdzinājumā ar cilvēkiem, kas dienā apēd mazāk augu valsts produktus. 
  • Enerģija un laba pašsajūta – Vegānisms sniedz uzreiz sajūtamu enerģijas līmeni, gludāku ādu,  spēcīgākus matus un nagus, kā arī mazāk izteiktus alerģijas simptomus. Nemaz nerunājot par labsajūtu, apzinoties, ka tavs dzīvesveids samazina dzīvnieku ciešanas un kaitējumu videi.

Sirds deg par vietējo dabai draudzīgu un veselīgu uzturu.

Vēlamies padalīties ar pašmāju uzņēmējiem, kuriem tāpat kā mums deg sirds par dabai draudzīgu, veselīgu un pilnvērtīgu pārtiku. Mums ir patiess prieks, ka mums apkārt ir tik daudz uzņēmīgu cilvēku, kas mūsu ikdienai piešķir jaunas garšas. Mēs no sirds ticam, ka kopā mēs varam paveikt vairāk un aicinām arī Tevi aizdomāties, kādos veidos mēs varam samazināt gaļas patēriņu ikdienā, uzlabojot savu dzīves kvalitāti un novēršot nevajadzīgas dzīvnieku ciešanas.

Brīnišķīgas vietas, kur meklēt vegānisku ēdienu, atradīsi ielūkojoties Augi&Draugi lapā, un gardas vegāniskas receptes, no kurām jau daudzas esam izmēģinājuši arī paši, atrodamas Vegāns virtuvē. Mūsu ģimene ir ļoti iecienījusi arī ātri pagatavojamās, pilnvērtīgās un vienkāršās maltītes no Gardais un Smalkais muslis.
Brokastu galdā parasti ceļam labāko sieru uz indijas riekstu bāzes no Lifetree Cheese, un kaņepju sēklu sviestu uz maizītēm no Obelisk Farm. Bet enerģijas devu visai dienai mums sniedz brokastu pārslas no Milzu. Savukārt, kad visai ģimenei gribas gardi paēst ārpus mājas, braucam baudīt burgerus no Green Burger un vasaras dārza ballītēs gatavojam sojšļiku no Nata Cafe.
Mūsu ģimenē ir daudz svētku, kurus vienmēr atzīmējam ar Vigancakes vegāniskajām un bezglutēna kūkām. Aicinām nogaršot arī mūsu iemīļotos augļu saldējumus no Avenei un našķoties ar Nutego veselīgaijiem našķiem, kurus baudām kopā ar kukurūzas galetēm.

Ko mēs katrs varam darīt, lai atstātu pēc iespējas mazāk piesārņotu pasauli?

Protams, visiem pasaules cilvēkiem šobrīd nav jākļūst par vegāniem, bet mēs varam iesaistīties dažādās aktivitātēs, lai samazinātu gaļas patēriņu ikdienā, piemēram, pamēģināt 1 mēnesi ēst tikai augu valsts produktus vai dažas dienas nedēļā izvēlēties tikai vegāniskus ēdienus utml. Šādi eksperimentējot, iespējams, kādi ieradumi ikdienā būs uz palikšanu.
Mēs aicinām piedomāt par uzturu un to, kā tas ir radies un kā ražots, meklēt un lasīt informāciju par tā ietekmi uz vidi un pamazām mainīt savus ikdienas ēšanas paradumus tā, lai mūsu bērniem un mazbērniem varam atstāt pēc iespējas mazāk piesārņotu pasauli.

Vairāk informācijas par vegāniska dzīvesveida niansēm vari atrast mūsu draugu Vegan.lv mājaslapā, bet atbildes uz jautājumiem un jēgpilnas diskusijas notiek Facebook domubiedru grupās Vegan Latvia, Vegāns un Vesels, Bērni vegāni, Jā, tas ir vegānisks!, Vegānu spēks u.c.