Kosmētika, Daba

PIRTS RITUĀLS PRĀTA UN ĶERMEŅA TĪRĪBAI

PIRTS RITUĀLS PRĀTA UN ĶERMEŅA TĪRĪBAI

Pirts rituāls prāta un ķermeņa tīrībai - jaunas nedēļas iedvesma

Ne velti es saku “pirts rituāls”. Mūsu mājās tas ir ik svētdienas ieradums, nu jau neatņemama nedēļas sastāvdaļa – noskaņām piepildīts process, kas mums palīdz atstāt aizvadīto dienu raizes aiz muguras un ļauj iedvesmoties jaunai, spēka pilnai nedēļai. Mēs savā ģimenē šo sajūtu svētnīcu asociējam ar tīrību – ne vien ķermeņa, bet arī prāta līmenī. Dziedinošais, spēcinošais pirts rituāls ļauj attīrīties no nevēlamām domām, stresa, ik reizi piedzīvojot sava veida jaunu sākumu.

Un, kā izrādās, tas ir pat zinātniski pierādīts. Izrādās, pirtiņas karstumā pastiprināti izdalās labsajūtas hormonsendorfīns, kas ļauj sajust mieru, prieku, kā arī mazina trauksmi. Īpaši spēcinoši pirts rituālu ir piedzīvot, esot līdzās saviem tuvākajiem. Ikdienas skrējienā tik reti izdodas ļauties nesteidzīgiem mirkļiem kopā. Lai arī viena no mūsu ik nedēļas tradīcijām ir kopīgas maltītes brīvdienās, ar to vien ir par maz, lai piedzīvotu patiesu tuvību. Pirts rituāls ir brīnišķīga iespēja ļauties nesteidzīgām, sapņainām sarunām, dalīties pārdomās, sajūtās un, galu galā, sajusties vienotiem un stipriem – kā ģimenei.

Man personīgi pirms došanās pirtiņā ir svarīgi ievērot mieru un noskaņoties šim spēcinošajam rituālam. Domāju, piekritīsi – būtu grūti “atslēgties” un izbaudīt, ja pakausī elpo nepadarīto darbu saraksts un cits fona troksnis. Tāpat labāk jutīsies, ja pirms pirtiņas neēdīsi smagus ēdienus. Tomēr arī tukšā dūšā pirtī iet nebūs labi, tādēļ, ja vēlies ko uzkost, izbaudi ļoti vieglu maltīti – vislabāk kādu augli vai dārzeni. Un atceries – pirts nebūtu ieteicama, ja Tev ir iekaisums, noķerts kāds vīruss vai kā citādi nejūties labi. Ieklausies sevī!

Ēteriskās eļļas un zāļu tējas pirtī

Dodoties pirtiņā, allaž padomājam, lai šeit pavadītais laiks būtu maksimāli baudāms, tādēļ līdzi ņemam arī zāļu tējiņu un, īpaši ziemā, baltegles ēterisko eļļu. Tās aromāts atgādina meža varenību un šis ir izcils palīglīdzeklis arī imunitātes stiprināšanai. Ja arī Tavai sirdij tuvas ēteriskās eļļas un vēlies smelties iedvesmu aromātu dažādībai, tad zini – pirtiņai brīnišķīgi piestāv arī kanēlis, eikalipts, lavanda, piparmētra, jebkura citrusaugļa eļļa un arī vīraks. Visām ēteriskajām eļļām ir antibakteriāla iedarbība – atšķiras vien vēlamais efekts, par ko bagātīgu informāciju vari atrast interneta dzīlēs.

Par tējiņu – šeit, cik zinu, daudziem domas dalās. Citi priekšroku dod ūdenim, taču no pieredzējušiem pirtniekiem esmu dzirdējusi, ka karsēšanās procesā par labu nāk silta tēja, turklāt tieši zāļu.
Šeit brīnišķīgi noderēs liepziedu, vībotnes, kļavas ziedu tēja vai jebkura cita zāļu tēja pēc Tavas izvēles.
Kādēļ pirtiņā dot priekšroku zāļu tējām?

  • Tā palīdz sasildīt ķermeni arī no iekšpuses, līdz ar to Tu sasilsi vienmērīgi;
  • Auksti dzērieni var nevajadzīgi noslogot asinsrites sistēmu – labāk lietot istabas temperatūras dzērienus vai siltas tējas;
  • Silta zāļu tēja gan pirtiņā, gan starplaikos palīdz labāk atslābināties, noskaņoties un ļauties pirts rituālam.
PIRTS RITUĀLS PRĀTA UN ĶERMEŅA TĪRĪBAI

Ķermeņa kopšanas produkti pirtī

Pirts rituāls dod iespēju arī padziļināti attīrīt ādu. Ir pierādīts, ka maiga ādas skrubēšana pirtiņas laikā uzlabo asins cirkulāciju. Turklāt, sildoties pirtiņas tvaikā, āda kļūst mīkstāka un labāk padodas skrubja labvēlīgajai ietekmei. Taču ņem vērā – ja Tev ir jūtīga āda un skrubi izmanto arī pirms pirtiņas, iesaku dot priekšroku līdzeklim uz cukura bāzes, piemēram, mūsu jaunajam, cietajam skrubim ar kivi sēkliņām. Taču, ja ikdienā nesaskaries ar ādas problēmām, derēs jebkurš skrubis, tostarp, uz sāls bāzes.

Pirts laikā patīkami veldzējošs būs piparmētru skrubis – tas dāvās papildus enerģiju, kā arī atslābinās locītavas un muskuļus. Abrazīvās aprikožu kauliņu daļiņas maigi attīrīs ādu, taču šī sviests, vīnogu kauliņu un jojobas eļļas mīkstinās ādu. Pirts noslēgumā es dodu priekšroku sildošajam ingvera skrubim – tas padarīs ādu tvirtu, gludu, turklāt garantēs sildošu efektu visa vakara garumā.

Ja vien Tev ir iespēja – ļaujies pirts rituāla dziedinošajam spēkam regulāri. Ilgtermiņā tie būs būtiski ieradumi arī Tavai veselībai –  pirtiņa palīdzēs atslābināt sāpošus muskuļus, tā stiprina imūnsistēmu, samazina asinsspiedienu, būtiski mazina stresu un atjauno enerģiju. Lūdzu, atceries – neviens cits nevarēs parūpēties par Tavu emocionālo un fizisko labsajūtu. Tā ir Tava atbildība – sajust vajadzību uzpildīt savu bateriju un rīkoties, lai piedzīvotu vieglāku ikdienu un kļūtu par iejūtīgāku un patīkamāku ikdienas sabiedroto – otrai pusītei, bērniem, kolēģiem, draugiem un, jā, noteikti arī sev.

Mīlestībā,

Maija Rieksta-Riekstiņa
Vegan Fox radītāja un vadītāja