Grozs ir tukšs.

KĀ PUSAUDZIM RŪPĒTIES PAR SEJAS ĀDU

kā pusaudzim rūpēties par sejas ādu

Kādēļ pusaudzim sejas ādas kopšana ir atšķirīga?

Augoša pusaudža ķermenis piedzīvo tik daudz pārmaiņas, uz kurām āda var intensīvi reaģēt. Tā rezultātā daudzi pusaudži cieš no aknes un citām sejas ādas problēmām. Un bieži vien tas var ietekmēt arī pārliecību par sevi. Tādēļ apkopoju savus ieteikumu, kā pusaudzim rūpēties par sejas ādu.

Lūk, pāris iemesli, kādēļ pusaudža gados rūpes par ādu būtiski atšķiras:

 • Hormonālās izmaiņas

Hormonālās izmaiņas aktivizē ādas tauku dziedzerus un veicina sebuma jeb ādas dabisko eļļu ražošanu. Pārmērīgs sebuma daudzums veicina poru aizsprostošanos, kas izraisa piņņu veidošanos. Tāpat hormonālās izmaiņas var radīt apsārtumu un nevienmērīgus ādas pleķus, kas pusaudzim var šķist tikpat nomācoši, kā pumpas.

 • Pārmērīga svīšana

Pusaudži mēdz svīst vairāk – un ne tādēļ, ka ir aizņemtāki ikdienas aktivitātēs un pulciņos. Sviedru dziedzeri aktīvi reaģē uz hormonālajām izmaiņām ķermenī. Un pārmērīga svīšana var būtiski pasliktināt ādas stāvokli.

Pusaudžu gados sejas ādas kopšana meitenēm un zēniem būtiski neatšķiras. Protams, ja meitene sākusi lietot dekoratīvo kosmētiku, ir vērts pārrunāt, ka ir jāveic dubul’ta ādas attīrīšana –  kosmētika pirms nakts miera jānotīra un pēc tam jāveic ādas attīrīšana ar kādu pierasto līdzekli, lai izvairītos no iekaisumiem, pumpām un palielinātām porām.

Akne: 5 signāli, kad laiks vērsties pie ārsta

Ja parādījušās pumpas, atgādini pusaudzim – tās nedrīkst spiest, spaidīt vai aiztikt, lai kā arī gribētos. Lai uzzinātu, kā pareizāk kopt problemātisku ādu, labāk konsultēties ar kosmetologu. Un, ja ādas problēmas kļuvušas šķietami nekontrolējamas, nekavējieties un vērsieties pie dermatologa.

Akne pusaudžu gados var atstāt rētas arī pieaugušā vecumā. Laikus vēršoties pie ārsta, pusaudzi konsultēs par dzīvesveidu un ieteiks ārstējošus ādas kopšanas līdzekļus, kas palīdzēs novērst sekas nākotnē.
Lūk, 5 pazīmes, ka ir laiks apmeklēt ārstu:

 • Aknes ārstēšanai nelīdz iegādātie kopšanas līdzekļi. Ja 6-8 nedēļu laikā pēc ādas kopšanas līdzekļu iegādes neredzat uzlabojumus, ir laiks vērsties pie dermatologa;
 • Ja pusaudzis jau ilgāku laiku rūpējas par savu ādu, taču pēkšņi ādas stāvoklis pasliktinās;
 • Pūtītes ir izteikti sarkanas vai iekaisušas;
 • Akne atstāj rētas;
 • Pusaudzis sejas ādas stāvokļa dēļ jūtas nomākts un sāk zaudēt pašapziņu. Nav noslēpums, ka pusaudži lielu nozīmi piešķir tieši savam izskatam. Tādēļ, pat, ja mums kā vecākiem ādas stāvoklis nešķiet nopietns, pusaudzim tas var radīt milzīgu satraukumu un mulsumu. Tu kā vecāks noteikti vislabāk pazīsti savu bērnu un sajutīsi, kad nepieciešama palīdzība no malas, spadīt

5 padomi, kā pusaudzim rūpēties sejas ādu

Lai izvairītos no sejas ādas problēmām, ir vērts ņemt vērā:

 1. Divas reizes dienā – no rīta un vakarā – jāattīra sejas āda no liekajām eļļām. Sejas ādu vēlams attīrīt arī pēc treniņa, kura laikā pusaudzis svīdis pastiprināti;
 2. Pēc mazgāšanas vēlams seju maigi nosusināt, nevis berzt. Skrubja efekts var izraisīt nevajadzīgu kairinājumu un saasināt pumpu rašanos;
 3. Parūpējies, lai pusaudža kosmētikas maciņā atrastos līdzekļi bez eļļām sastāvā;
 4. Netīri mati var aktivizēt ādas tauku dziedzerus, tādēļ būtu svarīgi parūpēties arī par matu tīrību, tostarp izvairīties no matu lakām vai želejām;
 5. Vēlams lieki ar rokām neaiztikt sejas ādu – uz rokām esošie netīrumi un baktērijas var pasliktināt ādas stāvokli.
kā pusaudzim rūpēties par sejas ādu

Lai izvairītos no sausiem plankumiem un cita veida ādas kairinājumiem, sejas ādas kopšanas rutīnā vēlams izvairīties no produktiem, kuru sastāvā ir alkohols. Citiem vārdiem sakot – jo dabiskāk, jo labāk. Šis gan būtu aktuāli kā pusaudžiem, tā arī pieaugušajiem.

Iesaku sākt ar pusaudža ādas tipam piemērotu, maigu attīrošo līdzekļu izvēli:

 • Putas vai želeja būs pamatu pamats sejas ādas attīrīšanai no rīta un vakarā;
 • Micelārais ūdens vai toniks būs labākā izvēle maigai, bet efektīvai kosmētikas noņemšanai un ādas tonizēšanai. Starp citu, mūsu micelārais ūdens nesatur alkoholu un piemērots visiem ādas tipiem.

Noslēgumā veselīgākam un gludākam efektam ādu ieteicams mitrināt ar sejas krēmu. Vegan Fox krēmi ir bagātināti ar vitamīnu kompleksu un antioksidantiem, kā arī alvejas ekstraktu, kas īpaši palīdz nomierināt, dziedē brūces, kā arī mazina aknes radīto infekciju riskus.

Mīlestībā un rūpēs,
Maija Rieksta-Riekstiņa
Vegan Fox radītāja un vadītāja