Daba, Kosmētika, Veselīgs dzīvesveids

SAULESPUĶU EĻĻA UZTURĀ UN ĀDAS KOPŠANĀ

Saulespuķu eļļa ādas kopšanā

Ticības un gaismas pielietās saulespuķu pļavas.

Šogad ziedošajām saulespuķēm piešķiram pavisam citu nozīmi. Lūkojoties skaistajās fotogrāfijās un, braucot garām krāšņajiem, apzeltītajiem laukiem, acīm paveras bezgalīgu cerību, ticības un gaismas pļavas.
Saules siltuma pielieto ziedu skaistums radies, dabai paļaujoties uz cilvēka rūpēm. Jo saulespuķes, atšķirībā no citām puķēm, kas turpina priecēt ar jaunām atvasēm pēc sēklu izsēšanās, ir dzīvs pierādījums tam, cik ļoti dabas krāsas un smaržas atkarīgas no mūsu spējām tās saudzēt. Šis lieku reizi atgādina, cik daudz ir mūsu spēkos. Un vienlaikus – cik daudz no mums atkarīgs.
Taču nav noslēpums, ka saulespuķu varenība sniedzas vēl tālu aiz to skaistuma robežām. Ziedēšanas kulminācijā tās dāvā mums vitamīniem un uzturvielām bagātās sēklas. Pateicoties to labvēlīgajām īpašībām, no saulespuķu sēklām iegūto eļļu nereti izmanto kā pārtikas, tā ķermeņa kopšanas līdzekļu radīšanā.

Saulespuķu sēklu un eļļas lietošana uzturā

Pateicoties saulespuķu eļļas neitrālajai smaržai, garšai un viegli zeltainajai nokrāsai, to visai bieži izmanto maltīšu gatavošanas procesā. Taču ņem vērā – nerafinētā veidā iesaka izvairīties no tās lietošanas cepšanā.
Pētījumi liecina, ka, iekļaujot saulespuķu eļļu sabalansētā uzturā, iespējams pazemināt holesterīna līmeni un kontrolēt glikozes līmeni. Tāpat, kā izrādās, šī eļļa tiek dēvēta par vienu no veiksmīgākajām izvēlēm tiem, kuri saskaras ar sirds veselības traucējumiem. Tāpat saulespuķu eļļa ir viens no E vitamīna bagātīgākajiem avotiem, kas palīdz uzturēt mūsu ādu veselu un starojošu.
Tomēr, līdzīgi, kā visu produktu lietošana uzturā, liela vērība jāpievērš šī produkta kvalitātei. Ja izvēlies uzturā lietot saulespuķu eļļu, meklē tādu, kurā ir pēc iespējas augstāks oleīnskābes saturs. Ja izmantojam mērāmas vienības – būtu svarīgi, lai mononepiesātinātās taukskābes sastādītu aptuveni 70% no kopējā taukskābju sastāva. To ir viegli noskaidrot, rūpīgāk papētot produkta sastāvu. Saulespuķu eļļa nāks veselībai par labu tikai tad, ja to lietosi ar mēru.
Neaizmirsti uzturā iekļaut arī saulespuķu sēklas – tās ir ne tikai gardas, bet arī uzturvielām un vitamīniem bagātas. Papildini savu salātu bļodu vai radi krāšņu garšu buķeti, cepot maizi vai saldo kēksu. Gan saldā, gan sāļā garšu izpildījumā sēklas piedos patīkamu garšu daudzveidību, vienlaikus nodrošinot ķermeni ar tik nepieciešamo E vitamīna un selēna devu. Turklāt, kas būtiski, tās ir ievērojami lētākas, kā, piemēram, rieksti, kas arī satur tik vērtīgās un organismam nepieciešamās uzturvielas.

Saulespuķu eļļas lietošana kosmētikā

Ādas kopšanā saulespuķu eļļu izmanto galvenokārt, lai mīkstinātu nogurušu un raupju ādu. Pateicoties labo taukskābju koncentrācijai un E vitamīnam, saulespuķu eļļa uzlabo ādas mitruma līmeni, nomierina ādu un arī stiprina tās imunitāti.

Kā zināms, eļļas sastāvā esošais E vitamīns satur daudz antioksidantus, līdz ar to tā palīdz mazināt ādas priekšlaicīgas novecošanās pazīmes. Tāpat eļļa satur vērtīgo linolskābi, attiecīgi, kopjot ādu ar saulespuķu eļļu, āda ilgāk izskatās svaiga, jauneklīga un veselīga.

Saulespuķu eļļa ir arī viena no mūsu ķermeņa krēmu dabīgajām sastāvdaļām. Rūpīgi izmeklējot ādas kopšanas produktu sastāvu, mums nebija šaubu, ka kombinācijā ar gaisīgajiem aromātiem, vitamīniem un avokado eļļu, tā dāvās patiesu baudījumu kā īpašos ķermeņa kopšanas rituālos, tā ikdienā.

 

ķermeņa krēmi

3 veidi, kā saulespuķu eļļu izmantot ādas kopšanā

Saulespuķu eļļas pozitīvo ietekmi uz savas ādas vari izmēģināt arī tīrā veidā. Saulespuķu eļļa var kalpot kā:

  1. Ādas mitrinātājs. Ņem plaukstās nelielu daudzumu saulespuķu eļļas un vienmērīgi uzklāj to uz sausiem ādas pleķiem vai vietās, kur ādas tonis ir nelīdzens. Maigi iemasē to tīrā ādā.
  2. Ādas attīrītājs. Ņem plaukstās nelielu daudzumu eļļas un vienmērīgi iemasē to sejā. Beigās noslauki seju ar tīru, mitru dvieli.
  3. Kosmētikas noņemšanas līdzeklis. Tik tiešām – saulespuķu eļļa sevi pierādījusi arī šādā veidā. Uzpilini eļļu uz vates spilventiņa. Vienmērīgām kustībām attīri sejas ādu un noskalo to ar siltu ūdeni.

Saulespuķu eļļas funkcionalitāte nebeidz pārsteigt, vai piekrīti?

Mīlestībā,
Maija Rieksta-Riekstiņa
Vegan Fox