Kosmētika, Vegāniem

Īstais produkts īstajiem cilvēkiem

Maija-Rieksta-Riekstiņa-Vegan-Fox-radītāja

Intervija ar Vegan Fox radītāju Maiju portālā vegan.lv

Kā radās ideja par pašiem savu kosmētikas zīmolu?
Ideja radās no vienkārša jautājuma, ko uzdeva daudzi mūsu draugi – kura kosmētika ir patiešām vegāniska? Tas bija pirms 5 gadiem. Iedziļināšanās sastāvdaļu sarakstos sāka apnikt un nogurdināt, tāpēc atrisinājums likās vienkāršāks par vienkāršu – ražot pašiem savu īsteni vegānisku kosmētiku. Piesaistījām sākuma kapitālu no draugiem un radiem, izmantojām LIAA inkubatoru atbalstu un tā viss sākās ar mazu ģimenes uzņēmumu. Man pašai nācās pieņemt vienu no grūtākajiem lēmumiem savā dzīvē – pamest labi apmaksātu darbu lielā uzņēmumā, taču laika gaitā iegūtā iekšējā sajūta, ka varu darīt kaut no sirds, noteikti ir tā vērta. Novēlu katram atrast tādu darbu vai hobiju, kas saskan ar dzīves vērtībām.

Kādēļ bija svarīgi ražot vegānisku kosmētiku un kā radās zīmola Vegan Fox nosaukums?
Domāju, ka iemesli jāmeklē agrā bērnībā, kad daudz asaras ir lietas, strādājot vasarās govju fermā un sapņojot par visu dzīvnieku atbrīvošanu, un, kad man netika piepildīts katra bērna sapnis par mājdzīvnieku. Es arī kopš mazām bērnu dienām ienīdu cirku un baidījos uzturēties istabās ar medību trofejām, toreiz, protams, nesapratu, kādēļ tā ir. Tas viss gadu gaitā ir summējies un krājies, tāpēc šobrīd nevaru iedomāties lietot krēmu, kura sastāvā tiktu izmantots jebkas no dzīvniekiem un nemaz nerunājot par testēšanu uz dzīvniekiem. Kā arī man ļoti rūp vides problēmas, kas mūsdienās ir ļoti cieši saistītas ar lopkopības industriju. Līdz ar to, pilnībā pašsaprotami bija radīt tādu kosmētiku, kur par šiem jautājumiem netiek diskutēts un kas atbilst maniem principiem. Nekas no dzīvniekiem, nekas (ne produkts, ne izejvielas) nav testēts uz dzīvniekiem.
Nosaukumu ilgi meklējām, gribējām nepārprotami pateikt, ka produkti ir vegāniski. Mums Facebook profilā ir redzams pasens vienkāršs video, kur ziņkārīga lapsa skraida mežā un uzmanīgi vēro satikto cilvēku. Tas notika tepat Latvijā ar mūsu labu draugu. Savā ziņā lapsa pati atnāca mūsu nosaukumā un tad pēkšņi vairs nebija nekādu šaubu, ka Vegan Fox ir īstais nosaukums. Amizanti, ka tie, kas nav vegāni, visvairāk brīnās – vai tad lapsa ir vegāne? Pasaulē ir ļoti daudz kosmētikas zīmolu un katram ir iespēja atrast to, kas patīk vislabāk. Ir fantastiskas iespējas pašiem mājās gatavot savu iemīļoto kosmētiku, es pirms 10 gadiem arī tā darīju. Visus produktus ražojam un iepakojam ar rokām tepat Latvijā. Lietojam dabīgās eļļas, tādēļ daļai kosmētikas produktu ir salīdzinoši īsi derīguma termiņi. Neizmantojam smagās ķīmijas, parabēnus, PEG, minerāleļļas un ĢMO. Tāpat neizmantojam ne glutēnu, ne soju. Taču īstais mūsu zīmola spēks ir tas, ko mēs darām savā brīvajā laikā – palīdzam dzīvnieku patversmēm, organizējam talkas, stādām mežus. Visi šie darbi palīdz uzlabot mūsu mazo draugu dzīves apstākļus. Mēs to visu darām kopā ar draugiem, radiem un bērniem, jo ticam, ka tam ir jēga un šie mazie sasniegumi mums rada prieku un gandarījumu. Uzņēmums vēl nepelna tik daudz, lai varētu izdarīt ko patiesi iespaidīgu dzīvnieku palīdzības jomā, bet, pērkot mūsu produktus, ikviens var būt drošs, ka iegādāsies ne tikai kvalitatīvu kosmētiku, bet arī palīdzēs nelielam ģimenes uzņēmumam izdarīt vairāk labo darbu.

Kāda ir Vegan Fox misija?
Ražot vegānisku, kvalitatīvu un ētisku kosmētiku un ar nopelnītajiem līdzekļiem atbalstīt aktivitātes, lai pasaule būtu zaļāka un dzīvniekiem dzīve drošāka. Viss, ko darām šobrīd, tikai plašākos mērogos!

Cik viegli ir būt vegāniskam uzņēmumam Latvijā? Kādi ir galvenie šķēršļi?
Mums škiet, ka savā ziņā tas ir pat forši. Mēs skaidri sevi pozicionējam un mūsu klientiem nav jāšaubās, ka viņi izdara labu izvēli. Sabiedrība ir ļoti dažāda – citiem vegānisms šķiet tāda kā izrādīšanās un modes lieta, bet citiem ir pilnīga izpratne un pašsaprotams dzīvesveids. Es paļaujos, ka savējie savējos sapratīs un man tiešām nav vēlme pārdot visiem un pēc iespējas vairāk, es vēlos, lai īstie cilvēki atrod īstos produktus. Viens no mūsu grūtajiem mājas darbiem bija Vegan Society sertifikācijas iziešana, tas aizņēma daudz laika un enerģijas, kamēr sagatavojām visu nepieciešamo dokumentāciju, taču tas dod patiesu pārliecību, ka visi produkti ir vegāniski, ka nekas nav palaists garām.

Zinu, ka jums ir liela ģimene. Pastāstiet vairāk par savu personisko un ģimenes pieredzi ar vegānismu!
Es nāku no lielas latviešu ģimenes, kur patīk par vegāniem sirsnīgi pajokot. Es pati pilnībā beidzu ēst gaļu pirms 5 gadiem, kad uzsākām Vegan Fox biznesu un laika gaitā nonācu līdz vegāniskam dzīves veidam. Pāreja notika viegli un pašsaprotami, bez sevis un organisma piespiešanas. Organisms ir pārslēdzies uz augu valsts uzturu un šobrīd gaļa un zivis izraisa prāta un ķermeņa pretreakciju. Man vienmēr ir bijis pazemināts dzelzs līmenis un asinspiediens, bet šobrīd asins analīzes ir uzlabojušās. Pa retam gan sanāk pagrēkot ar kādu siera šķēli vai medus karoti no radu saimniecības.
Mums ģimenē ir 5 bērni un katram pašam ir noteikšana par savu ēdienkarti. Mana sabiedrotā vegānismā ir 13 gadu vecā meita Nora, viņas galvenā motivācija ir nedarīt pāri dzīvniekiem. Pārējie ģimenes locekļi labprāt izvēlas arī nevegāniskus ēdienus, taču es esmu visus pieradinājusi ikdienas maltītēs pie pākšaugu, dārzeņu, graudaugu, sojas ēdieniem un salātiem, un tikai pa retam mūsmājās top ēdieni, par ko vegāni šķobītos. Es uzskatu, ka katram pašam dabiski ir jāizdara savas izvēles, es varu palīdzēt un atbalstīt

Jūsu novēlējums / ieteikums tiem, kuri apsver iespēju izmēģināt vegānisku dzīvesveidu?
Man pareizāka šķiet pakāpeniska pieeja. Lēnām samazināt gaļas, zivju, piena produktu uztura apjomu un eksperimentēt ar dažādiem vegāniskiem ēdieniem. Mūsdienās ir fantastiskas iespējas – ir tik daudz dažādu informācijas avotu par receptēm, es pati no šiem blogiem iedvesmojos, kā arī veikalos piedāvājums paplašinās, atliek tikai iesākt un ieviest dažādas jaunas tradīcijas savā virtuvē. Tiem, kas nejūtas paēduši bez gaļas garšas, laba izvēle ir sojas un pākšaugu produkti, kas ar garšvielu palīdzību tik tiešām spēj kompensēt gaļu. Esam veikuši eksperimentus uz saviem draugiem, kas domāja, ka ēd maltās gaļas mērci, bet patiesībā ieturēja 100% vegāniskas vakariņas.
Es priecājos, ja kāds pamazām samazina gaļas patēriņu uz pusi nevis pēkšņi izmēģina nedēļu vegānisko dzīves veidu un tad lepni paziņo, ka tas nav domāts viņam. Iesaku pēc iespējas vairāk izvēlieties vegānisku kosmētiku, sadzīves ķīmiju un citas ikdienas preces, nav taču obligāti jābūt vegānam, lai to darītu.
Esiet droši, radoši un saudzēsim dabu un dzīvniekus!