Ādas priekšlaicīgas novecošanās pazīmes
Laika gaitā būtiski mainās mūsu ķermeņa iekšējie procesi. Atjaunošanās norit lēnāk, tā prasa ilgāku laiku un tas, savukārt, var ietekmēt ādas izskatu un atstāt pirmās novecošanās pēdas. No šīm pārmaiņām, protams, pilnībā izvairīties nav iespējams, taču ir faktori, kuru ietekmē ādas novecošanās notiek ātrāk, kā, iespējams, sagaidi.
Novecošanās process katram norit citādi, taču ir atsevišķas pazīmes, kas tiek dēvētas par “priekšlaicīgām” – īpaši tad, ja tās pamani vēl pirms 35 gadu vecuma. Tā, piemēram:
- saules pigmenta plankumi. Hiperpigmentācija parasti mēdz parādīties pēc 40 gadu vecuma, taču, ja āda noveco priekšlaikus, plankumi var rasties ātrāk;
- sausa vai niezoša āda. Ar gadiem āda kļūst plānāka un biežāk dehidrējas;
- grumbiņas. Kolagēns palīdz ādai atgūties un ilgāk palikt gludai. Taču ar gadiem kolagēna ražošana organismā palēlinās. Nav konkrēta vecuma, kad pirmo grumbiņu parādīšanos varētu tulkot kā “pāragru” – tas var notikt katram atšķirīgi. Taču dažkārt šī pazīme var būt saistīta ar dehidrāciju un arī priekšlaicīgu ādas novecošanos.
5 faktori, kas veicina priekšlaicīgu ādas novecošanos
Lielākoties priekšlaicīgas novecošanās pazīmes sākotnēji spoguļojas tieši uz ādas. Un, ja tās pamani vēl pirms 35 gadu vecuma, tas var būt saistīts ar dažādiem vides vai dzīvesveida faktoriem, kas ir pielāgojami, lai rīkotos preventīvi un arī uzlabotu Tavas sejas ādas kvalitāti.
Lūk, 5 faktori, kas nereti atbildīgi par priekšlaicīgu ādas novecošanos:
- Visbiežāk pāragra ādas novecošanās saistīta ar pārmērīgu atrašanos UV starojumā bez atbilstošas SPF aizsardzības. UV starojums atbildīgs par 90% redzamajām izmaiņām uz tavas ādas, turklāt arī palielina vēža risku. Savukārt, HEV starojums jeb tā dēvētā “zilā gaisma” no elektroniskajām ierīcēm atbildīgs par 10% ādas izmaiņām.
2. Smēķēšana, nikotīna toksīni un alkohols burtiski izmaina tava ķermeņa šūnas, dehidrē ādu, kā arī noārda kolagēnu un citas elastīgās šķiedras tavā ādā, tādā veidā veicinot ādas nokarāšanos, paātrinot grumbiņu rašanos un padarot ādas toni blāvu.
3. Atsevišķi pētījumi liecina, ka ēdieni ar augstu cukura un ogļhidrātu saturu var izraisīt priekšlaicīgu novecošanos. Savukārt dārzeņi un augļi ir ar pretēju iedarbību – tie palīdz šīs pazīmes novērst.
4. Arī zemas kvalitātes un nepietiekams miegs šūnām liek novecot ātrāk.
5. Stress pastiprina kortizola izdalīšanos organismā. Tas, savukārt, kavē hialurona un kolagēna sintēzi, kas uztur ādu gludu un veselīgu ilgāk.
Ko darīt profilaktiski un kā mazināt jau radušās pazīmes?
Veselīgāki ikdienas ieradumi būs brīnišķīga profilakse, ja vēlies savu ādu ilgāk saglabāt jauneklīgu un veselīgu. Daži no tiem:
- izvairies no tiešiem saules stariem un VIENMĒR lieto SPF krēmu – arī tad, ja plāno atrasties ēnā vai ārā ir ziema.
- parūpējies par veselīgiem uztura un dzīvesveida paradumiem – lieto uzturā vairāk augļus, dārzeņus un izvairies no alkohola un cigarešu kaitīgajiem dūmiem.
Un, neatkarīgi no tā, kādā vecumā parādās pirmās grumbiņas, labākais, ko vari darīt, ir ievērot ikdienas rūpes par savu ādu:
- katru dienu noņemt kosmētiku (un reizēm arī ļaut ādai atpūsties);
- izvairīties no ķīmiskiem ādas kopšanas produktiem, kas varētu izraisīt kairinājumu;
- katru dienu attīrīt un mitrināt ādu atbilstoši ādas vajadzībām, vecumam un ādas tipam.
Ja jūti, ka piedzīvo pirmās izmaiņas ādā, izmēģini ANTI-AGE produktu līniju.
SEJAS SERUMS AR HIALURONSKĀBI
Lai izdodas mīlēt un nosargāt!
Sirsnībā,
Maija Rieksta-Riekstiņa Vegan Fox radītāja un vadītāja