Sper soli dziļāk pļavā!
Kā iegūt spēku visam gadam? Vasaras saulgriežos mūsu pļavas ir pilnas dabas spēka un enerģijas.
Šogad vasaru gaidījām kā vēl nekad, un ne tikai mēs – arī daba nevarēja vien sagaidīt, kad izplest pumpurus un uzziedēt savā krāšņumā. Pļavas ir savā pilnbriedā un tieši šobrīd, ap vasaras saulgriežu laiku, katrs zāles stiebrs ir dabas enerģijas pilns. Šajās dienās katrs augs un zālītes kļūst dziednieciskas. Daba ir gatava mums dāvāt savu maģisko enerģiju, lai šis spēks pietiktu visam gadam.
Gan senie ticējumi un tautasdziesmas, gan pieredzējušas zāļu sieviņas vēsta, ka šobrīd ir īstais ārstniecības augu vākšanas periods un visvērtīgākās zālītes ir tās, kas ievāktas tieši Līgo svētkos. Vēlos padalīties ar dažiem padomiem ārstniecības augu vākšanā un ar zālītēm, kuras noteikti jāieliek savā groziņā, dodoties pļavā.
Kā lasīt, žāvēt un uzglabāt ārstniecības augus
- Visus ārstniecības augus ir vislabāk savākt sausā laikā. Tātad savu dabas aptieciņu uzpildi skaistā un saulainā dienā, kad rasa jau nožuvusi.
- Augus zāļu tējām nav ieteicams lasīt tuvumā lielceļam, dzelzceļam, pie rūpnīcām vai atkritumu poligoniem. Jo dziļāk laukos vai mežā, jo labāk.
- Liec zālītes groziņā nevis plastmasas maisiņos, lai tām labāk piekļūst gaiss un tās nekļūst mitras.
- Vislabāk augus žāvēt uz papīra vai gaiša dabīga auduma pa vienam nevis buntītēs, izvairoties no tiešiem saules stariem.
- Ik pa laikam tējas pakustini un apmaisi, lai tās izžūst vienmērīgi.
- Kad zālītes izžuvušas, tās sasmalcini nedaudz sīkāk, tā lai pēc tam ērti lietot krūzītē, sietiņā vai tējkannā.
- Ilgstošai uzglabāšanai tējas liec stikla traukā.
- Ja vēlies tad noformē traukus ar tēju nosaukumiem un augu bildītēm no pļavas
- Augus glabā slēgtā skapītī, lai tiem nepiekļūst gaisma un saule.
- Nav ieteicams tēju glabāt auduma maisiņos, jo tie pievelk mitrumu no telpas, it īpaši, ja tējas glabāsi virtuvē.
Kuri ārstniecības augi jāiekļauj savā dabas aptieciņā
Latvija var lepoties ar dabisko pļavu daudzveidību un vērtīgo ārstniecības augu bagātību. Skaistajās ārēs atradīsi dažādas tējas pret saaukstēšanos, klepu un imunitātes stiprināšanai, kā arī, lietojot ārīgi, ādas kopšanai. Bet kā tad zināt, kurus augus likt groziņā, lai nodrošinātu sevi visus garos ziemas mēnešus?
- Kumelītes izmanto gan pret saaukstēšanos, gan kā nomierinošu un miegu veicinošu līdzekli. Ar kumelīšu kompresēm ārstē acu iekaisumus un dažādus ādas izsitumus, brūces un augoņus.
- Pelašķi mazina drudzi, palīdz pret iekaisumiem un veicina brūču dzīšanu.
- Vīgriezes izmanto saaukstēšanās gadījumā, jo tām piemīt pretiekaisuma iedarbība. Šo tēju lieto arī pret bezmiegu, jo tai piemīt nomierinošas īpašības.
- Liepziedus izmanto saaukstēšanās un klepus ārstēšanai. Liepziedu tēja palīdz pret galvassāpēm, stiprina imunitāti un mazina drudzi.
- Deviņvīruspēks veicina atkrēpošanu. Tam piemīt pretiekaisuma darbība un noder gripas ārstēšanai.
- Madarām piemīt nomierinoša, urīndzenoša un pretsāpju iedarbība.
- Gaiļbiksītes ir lielisks C vitamīna avots, kā arī palīdz sakārtot menstruālo ciklu.
- Asinszāle ir dabīgais antidepresants. Tai piemīt savelkošas, tonizējošas un pretiekaisuma īpašības. Uzlējumi palīdz ādas attīrīšanai un taukainas ādas un matu kopšanai.
- Balto āboliņu lieto bronhīta ārstēšanai. Nereti tiek lietots arī saaukstēšanās gadījumā un urīnpūšļa iekaisuma ārstēšanai.
- Raspodiņi palīdz pret dažādām kaitēm saistībā ar menstruālo ciklu.
- Ceļtekas lapas lieto klepus ārstēšanai, tās veicina atkrēpošanos.
- Kliņģerītes izmanto kā antibakteriālu līdzekli, jo tās veicina brūču sadzīšanu. Tām ir pretiekaisuma iedarbība gan iekšēji, gan ārēji.
Ārstniecības augu vākšanu vari izveidot arī kā ģimenes tradīciju, kopīgi dodoties dabā, iepazīstot dabas veltes un to nozīmi. Tā ir iespēja pabūt kopā ar ģimeni, uzpildot ziemas aptieciņas krājumus, un sirsnīgās sarunās pavadot kvalitatīvu laiku.
Ļaujies dabas spēkam un enerģijai, un tā pietiks visam gadam!
Maija Rieksta-Riekstiņa,
Vegan Fox radītāja un vadītāja