Veselīgs dzīvesveids

KĀ ATJAUNOT SAVUS IEKŠĒJOS RESURSUS TRAUKSMES PILNAJĀ LAIKĀ

Kā atjaunot savus iekšējos resursus

Nebeidzams emociju kokteilis.

Karš Ukrainā ir netaisnīgs un nežēlīgs, turklāt tas ellīgi sāp – domāju, ka to izjūt vairums cilvēku. Vienmēr esmu bijusi empātiska un iejūtīga, taču nekad nebiju domājusi, ka šīs, manuprāt, tik vērtīgās rakstura īpašības tik ļoti varētu apgrūtināt manu spēju funkcionēt. Īpaši šobrīd. Protams, manas emocijas nevienu brīdi nav pielīdzināmas tām, ko izjūt ukraiņu tauta, taču es ticu, ka šādi jūtamies daudzi. Dusmu, bezspēcības, baiļu un sēru viļņi mūs pārņem katru dienu, turklāt šim emociju kokteilim nav saskatāms beigu sākums. Notiekošais ir strauji mainīgs un neprognozējams, un esam spiesti mācīties pielāgoties neparedzamajam. Sekojot līdzi notiekošajam, man ir svarīgi regulēt savas emocijas un saglabāt kaut daļu savu resursu, lai spētu parūpēties par sevi, savu ģimeni un citiem līdzcilvēkiem.

Kas man palīdzēja saprast, kā būt?

Man ir svarīgi būt klātesošai un informētai, taču vienlaikus jutu, ka mani resursi visam nepietiek.
Mēs esam tikai cilvēki. Vairumam ir ģimene, mājas lietas, darbs vai uzņēmums, par ko turēt rūpi. Un galu galā – visam pa vidu esam mēs paši. No visiem, kas par šo tēmu runājuši, mani personīgi visvairāk saistīja Ilzes Dzenovskas atziņas un ieteikumi par to, kā pašregulēties un rast resursus sevī sazemēties šajos apstākļos. Ilze ir mediatore ar pieredzi konfliktu risināšanas un miera vairošanas jomā un šobrīd viņas teiktais noteikti ir aktuāli ne man vienai, tāpēc izlēmu padalīties ar konkrētām atziņām, kas varētu noderēt šajā trauksmainajā ikdienā.

Rūpes par pasauli un mieru un mieru sirdīs

Vispirms – kāpēc ir tik svarīgi uzņemties atbildību par sevi?

Ja mums trūkst iekšējo resursu, mūsu līdzdalība ikvienā procesā būs ne vien neefektīva, bet arī ar lielu izdegšanas risku. Īpaši atmiņā palika Ilzes sacītais par to, ka, laikus neparūpējoties par sevi, varu kļūt par glābjamo, par upuri. Un pasaulei nevajag vēl vairāk upurus. Ir svarīgi parūpēties par sevi, lai Tu kļūtu par resursu savā pasaulē, nevis par apgrūtinājumu. Mūsu vajadzības joprojām ir tepat, tās neviens nav atcēlis. Un, ja mēs tās ignorēsim, pastāv augstāk minētie riski. Tāpēc ir vitāli svarīgi ēst, dzert, elpot, būt kustībā un turpināt darīt lietas, kas palīdz justies vajadzīgai, drošai, piepildītai. Es nesaku, ka man tas šajos apstākļos izdodas katru dienu. Bet es cenšos.

Praktiski ieteikumi, kā pašregulēties un sazemēties.

No Ilzes sacītā kā visnoderīgākos sev paņēmu dažus praktiskus ieteikumus. Ticu, ka tos praktizējot ikdienā, varēšu nokļūt tuvāk sev, tāpēc vēlos ar tiem dalīties cerībā, ka, iespējams, kaut kas no visa tālāk minētā, varētu noderēt arī Tev.

1. Pieņem savas emocijas un ļauj sev tās izreaģēt
Ir ļoti svarīgi savas emocijas neapspiest, tās pieņemt, ļaut sev būt. Izkliedzies, izraudies, izdusmojies – dari to, ko Tavs ķermenis pieprasa. Taču vienlaikus ir būtiski prast nodalīt emocijas no domām, kā arī spēt piekļūt savam racionālajam prātam un pašai būt noteicējai pār to, kuros brīžos ļaut emocijām vaļu.

2. Apzināti ieplāno laiku rūpēm par sevi
Šajos apstākļos, nebeidzamajā ziņu virpulī, ir grūti redzēt un dzirdēt ko citu, tāpēc ir viegli iedzīvoties emocionālajā diskomfortā. Un tomēr tas ir mūsu pienākums pašiem pret sevi apzināti ieplānot laiku, lai pabūtu ar sevi tā, kā Tavs ķermenis un prāts to lūdz. Ej pastaigā uz mežu, dziedi, izskrienies, lasi grāmatu, mazliet padejo, klausies labu mūziku. Tas viss ir ieguldījums Tavā emocionālajā stabilitātē un es ticu, ka šajos apstākļos pasaulei tas ir vajadzīgs.

ieksejie resursi 3

3. Izvērtē, kurā brīdī un cik daudz iesaisties dialogā ar citiem

Par pasaulē notiekošo ir neskaitāmi viedokļi un uzskati. Taču šī atkal ir mūsu atbildība pret sevi izvērtēt, cik daudz iesaistīties sociālos dialogos ar citiem un cik šīs emocijas laist sevī. Nepārprotami uzskatu, ka mums katram ir svarīgi paust stingru nostāju pret Putina režīmu. Un tomēr īpaši empātiskiem cilvēkiem mēdz būt grūti apkārtējo pasauli neuzņemt sevī. Izvērtē, kuros brīžos esi gatava iesaistīties un nospraud stingras robežas tad, ja to nevēlies.

4. Pievērsies savām līdzšinējām atbildībām

Kādas ir Tavas vajadzības un atbildības? Iespējams, tās ir rūpes par cilvēkiem, par dzīvniekiem, par Tavu uzņēmumu, veselīgu un sabalansētu uzturu vai citiem Tev svarīgiem ikdienas jautājumiem. Nekas no tā nav atcelts. Protams, ir lietas un apstākļi, no kuriem iespējams paņemt pauzi, jo ir svarīgi savus resursus sabalansēt. Un tomēr, ja šīs ikdienas rūpes Tevi dara piepildītāku un ļauj kaut mazliet justies tuvāk sev, dari to.

Ja iepriekš minētais ar Tevi rezonēja, no sirds iesaku noklausīties Ilzes Dzenovskas Live Instagram par šo tēmu. Ieraksts pieejams šeit.

Maija Rieksta-Riekstiņa,
Vegan Fox radītāja un vadītāja