• Sākums
  • Vegāniem

Šis ir atklāsmes laiks: būt par vegānu ir vieglāk par vieglu

Šis ir atklāsmes laiks: būt par vegānu ir vieglāk par vieglu
[la_heading tag=”div” alignment=”left” title=”Šis ir atklāsmes laiks: būt par vegānu ir vieglāk par vieglu” title_fz=”lg:24px;” title_color=”#343538″ css=”.vc_custom_1583234357216{margin-top: 40px !important;margin-bottom: 25px !important;}”][/la_heading]
[la_heading tag=”div” alignment=”left” title=”Nesteidzies” title_fz=”lg:20px;” title_color=”#343538″ css=”.vc_custom_1579534323979{margin-top: 40px !important;margin-bottom: 25px !important;}”][/la_heading]

Turi prātā savu mērķi, bet ej uz to pamazām. Ir, protams, cilvēki, kas vienā dienā pamostās un kļūst par vegāniem, ja tas ir tavs aicinājums – lieliski. Bet neraizējies, ja tev ir nepieciešams ilgāks laika posms. Kā jau jebkura pārmaiņa, arī būšana par vegānu prasa savu adaptācijas laiku – tas palīdz saprast, kas vislabāk der tieši tev. Nav vienas receptes, kas der visiem, taču ir neskaitāmi veidi, ko vari izmēģināt. Ieviešot nelielas pārmaiņas savās ikdienas maltītēs, ir brīnišķīgs veids kā palielināt augu valsts produktu daudzumu uzturā. Gandrīz katram produktam var atrast alternatīvu vegānu pasaulē, tev pat īsti nav jāatsakās no saviem iecienītajiem ēdieniem, tev jāļaujas iztēlei.

[la_heading tag=”div” alignment=”left” title=”Rīkojies gudri” title_fz=”lg:20px;” title_color=”#343538″][/la_heading]

Pārliecinies, ka uzņem visas nepieciešamās barības vielas. Tas vien, ka esi vegāns nenodrošina, ka uzturs ir 100% pilnvērtīgs, jo arī vegānismam ir milzumdaudz variāciju. Kamēr pārtikā lietosi plaša sortimenta augu valsts produktus, sekosi līdzi uzņemto uzturvielu daudzumam, satraukumam pamata nebūs. Ja pats neesi drošs par ēdienreižu plānošanu, tad par sabalansētu uzturu droši konsultējies ar dietologu.
Uzturvielas, kam jāpievērš pastiprināta uzmanība, pievēršoties augu valsts uzturam, ir B12 vitamīns, D vitamīns, omega-3 taukskābes, kalcijs, dzelzs un olbaltumvielas.
Principā gandrīz visas uzturvielas ir iespējams uzņemt ar pārtiku, sekojot līdzi savam uzturam (to, cik daudz kas uzņemts, ļoti ērti var izrēķināt, izmantojot cronometer.com, kur vari savadīt dienā apēsto un Tev parādīs, ko un cik daudz esi uzņēmis).
Olbaltumvielas jeb proteīns ir nozīmīga uztura sastāvdaļa – tās ir atbildīgas par praktiski visu cilvēka ķermeņa audu veidošanu. Ar olbaltumvielām bagāti produkti ir lēcas, pupiņas un to izstrādājumi (sojas pupu produkti – tofu, tempe, sojas granulas, sojas piens, sojas jogurts), zirņi un to izstrādājumi (humuss, falafels), seitans jeb kviešu olbaltuma izstrādājums, rieksti un riekstu sviesti, sēklas, kvinoja. Lēcas, pupiņas un to izstrādājumi ir svarīgi ne tikai olbaltumvielu dēļ, bet tie bagātīgi satur dzelzi, kalciju, cinku, holīnu un folijskābi. Olbaltumvielas palīdz padarīt ēdienu sātīgāku.
Omega-3 taukskābes palīdz sirdij un asinsvadu sistēmai, aizkavē trombu veidošanos, tās ir būtiskas labai acu veselībai, kā arī var palīdzēt pret depresijas simptomiem. Augu uzturā labākie omega-3 avoti ir čia sēklas, valrieksti, linsēklas, kaņepju sēklas. Tomēr drošības pēc vegāni izvēlas lietot uztura bagātinātājus, kas tiek iegūti no aļģēm, jo augu valsts produktos omega-3 ir tikai vienā no trim formām (alfa linolēnskābe jeb ALA).
Dzelzs nodrošina vielmaiņas procesu un piegādā skābekli šūnām visā organismā. Augu valsts produktos esošā trīsvērtīgā dzelzs ir labs tās avots, ja vien tiek uzņemta pietiekamā daudzumā un pareizi – kopā ar C vitamīnu, bet ne kopā ar tēju un kafiju, jo tās kavē dzelzs uzsūkšanos organismā! Dzelzi saturošie produkti – tofu, turku zirņi,  pupiņas, lēcas, spināti un citi zaļie salāti, auzu pārslas, ķirbju un čia sēklas, linsēklas, zemesrieksti, Indijas rieksti, mandeles, dateles, nātru pulveris.
Kalcija uzņemšana ir nepieciešama osteoporozes riska samazināšanai, nervu šūnu veselībai, muskuļu kontrakcijām. Daudzi augu produkti ir bagātīgs kalcija avots – tumši zaļie lapu dārzeņi, piemēram, kacenkāpostos un krokoto lapu kāpostos, soja (tofu), mandeles un Brazīlijas rieksti, tahini (sezama sēklu pasta), čia sēklas, vīģes, apelsīni un ar kalciju bagātināti augu pieni.
B12 vitamīns ir būtisks asins šūnu veidošanās, nervu sistēmas funkcionēšanas un gļotādu reģenerācijas procesos. Tādēļ labākā izvēle ir lietot gan uztura bagātinātāju, gan ar B12 bagātinātus augu valsts produktus – augu dzērienus, brokastu pārslas, ar B12 bagātinātas rauga pārslas.
D vitamīns ir vajadzīgs labai kaulu veselībai un imūnsistēmai, tas mazina sirds slimību un vēža risku. D vitamīna avoti pārtikā ir brokastu pārslas, margarīns, portobello un šitaki sēnes, augu pieni, kas bagātināti ar D vitamīnu un, protams, atrašanās saules gaismā. Papildu lieto arī D3 uztura bagātinātāju, kas iegūts no sūnām.
Jaunākie pētījumi par augu valsts uzturu un ietekmi uz veselību Instagram kontā – @Nutritionfacts .

[la_heading tag=”div” alignment=”left” title=”Nebaidies eksperimentēt” title_fz=”lg:20px;” title_color=”#343538″][/la_heading]

Ļauj izbaudīt savām garšas kārpiņām jaunus ēdienus, dzērienus un jaunas garšvielas. Izkāpšana no savas komforta zonas aizvedīs aizraujošā garšu izziņas ceļojumā. Ir tūkstošiem vegānu ēdienu recepšu katrā pasaules nostūrī. Lai kāda arī būtu tava gatavošanas pieredze, tu atradīsi jaunus veidus, kā uzlabot jau zināmus ēdienus. Svarīgākais, ka tev nav jābūt šefpavāram, lai gatavotu jaunās maltītes.
Tu būsi patīkami pārsteigts, cik dažāda patiesībā ir vegānu ēdienkarte un cik viegli ir pagatavot interesantus ēdienus no tirgū, virtuvē vai piemājas veikalā atrodamajiem produktiem. Idejas brīnišķīgām augu valsts ēdienu receptēm vari pasmelties daudz dažādos blogos, Facebook un Instagram. Daži iedvesmojoši un aktīvi Instagram profili: @vegspirationfeed, @plantbasednews, @weganbowls, @nora_cooks_vegan, @rabbitandwolves.

[la_heading tag=”div” alignment=”left” title=”Turpini rakt” title_fz=”lg:20px;” title_color=”#343538″ css=”.vc_custom_1579534513128{margin-top: 20px !important;}”][/la_heading]

Atceries, ka kļūt par vegānu ir tas pats, kas kāpt kalnā, jo, dzīvot anti-vegānu pasaulē esot vegānam, ir kā ziņkārīgi, tā drosmīgi. Vegānisms kā kustība ir kopš 1944.gada, taču joprojām tas ir relatīvi jauns. Ir svarīgi nesteigties un saprast tā būtības virzienu, jo katrs tavs progress ir nozīmīgs kopējā attīstībā. Un vegānisms ar aktīvu dzīvesveidu un fitnesu iet roku rokā, iedvesmojies no citiem sportistiem: sintiakatkevica, @ veganbodybuilding.
Pētījumi parāda, ka vegāniem, salīdzinot ar standarta diētas piekritējiem, parasti ir veselīgāks ķermeņa svars un holesterīna līmenis, kā arī zemāks risks saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām. Atteikšanās no gaļas samazina risku saslimt ar 2. tipa diabētu un kuņģa vēzi.

[la_heading tag=”div” alignment=”left” title=”Pajautā” title_fz=”lg:20px;” title_color=”#343538″ css=”.vc_custom_1579534571469{margin-top: 20px !important;}”][/la_heading]

-Kur es varu nopirkt vegānu šokolādi? -Kā cept kūku bez olām? -Es nezinu kā runāt ar savējiem par vegānismu… Nebaidies, tu neesi viens! Galu galā nav nekā vieglāka kā aprunāties ar domubiedriem – citiem vegāniem. Facebook un Instagram ir pieejamas dažnedažādas vegānu grupas, arī Latvijā var atrast vegānu komūnas, kas patiesi priecāsies palīdzēt ar padomiem – Facebook grupās Vegan Latvia unVegan.LV.
Plašu informāciju var iegūt VeGuide aplikācijā vai reģistrējoties vietnē Vegan Pledge, kas ir kā vegānisma ceļvedis.
Kur ēst, esot ārzemēs? Izmanto HappyCow aplikāciju, kas ir kā Tripadvisor vegāniskam ēdienam!

[la_heading tag=”div” alignment=”left” title=”Zini savu mērķi” title_fz=”lg:20px;” title_color=”#343538″ css=”.vc_custom_1579534603919{margin-top: 20px !important;}”][/la_heading]

Atgādini sev iemeslus, kādēļ esi nolēmis kļūt par vegānu un tu redzēsi cik daudz labumu jau esi ieguvis. Tu atskārsi, ka kļūt par vegānu ir daudz vienkāršāk kā iztēlojies. Apmulsuma brīžos, kad rokas nolaižas, ievelc dziļu elpu un atskaties uz savu veikumu – lieliskā izvēle jau ir vainagojusies ar panākumiem. Izglītošanās vegānisma jomā, vai tā ir grāmatu lasīšana, kino, fotogrāfijas ar mīļākajiem dzīvniekiem, tā kalpo kā motivātors neapstāties pie iesāktā. Paviesojies savā tuvākajā dzīvnieku patversmē! Tā būs skaista diena jums abiem un labs atgādinājums, ka vegānisms ir tavs dabīgais aicinājums. Tikpat labi vari palutināt sevi ar pozitīvisma pilniem video materiāliem, kas pieejami internetā vai iedvesmoties citu vegānu radītajās sociālo tīklu vietnēs – piemēram, Instagram profils livekindlyco – vegānisma jaunumi un informācija, kāpēc ir svarīgi dzīvot apzināti un atbildīgi.

[la_heading tag=”div” alignment=”left” title=”Nepadodies” title_fz=”lg:20px;” title_color=”#343538″ css=”.vc_custom_1579534673357{margin-top: 20px !important;}”][/la_heading]

Ja tu pats sev tici, tad vegānisms pavisam ātri kļūs par tavu ikdienu. Tu vienmēr atradīsi iemeslu, kas pārliecinās, ka esi uz pareizā ceļa – vegānu ceļa. Ja ir domstarpības ar draugiem vai ģimeni par tavu izvēli, tad meklē domubiedrus, kuri dos padomus kā risināt problēmu. Atceries, ka vegāni ir tev visapkārt un ikviens būs priecīgs palīdzēt. Rīkojies saskaņā ar savu pārliecību un izbaudi vegānu dzīvesveidu! Tu esi izvēlējies pārsteidzošu, aizraujošu un ļoti pamatīgu ceļu kā vadīt savu dzīvi – priekā!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.