Atkritumi vannas istabā – kas tos rada?
Ādas kopšanas rutīna ļauj mums izskatīties un justies labāk. Un es ceru, ka līdz šim mūsu saturā esmu Tevi iedvesmojusi noticēt, ka skaistai un veselīgai sejas ādai nebūt nav vajadzīgi neskaitāmi ādas kopšanas līdzekļi. Patiesībā – ja ikdienā piedomā par veselīgiem paradumiem jebšu “komplekso mitrināšanu”, pilnīgi pietiek ar 5 soļu sejas ādas kopšanas rutīnu, kas ļaus Tavai ādai izskatīties un justies brīnišķīgi. Un tomēr, es ticu, ka rūpēs par sevi ir svarīgi nenodarīt kaitējumu dabai un dzīvniekiem, kas šeit rod mājas.
Dabai draudzīgs jeb “zero waste” dzīvesveids, iespējams, sākumā rada vairāk jautājumus, kā atbildes. Milzīgā informācijas gūzma mēdz raisīt apjukumu. Taču es ticu – ja Tev ir radusies interese izlasīt kaut tiktāl, Tu apzinies, ka rīt vari dzīvot labāk, kā šodien. Ka kopā varam šo pasauli padarīt par tīrāku vietu, kur būt mums, mūsu bērniem un dzīvniekiem. Un sākt iespējams arī ar mazumiņu – piemēram, ar izvēlēm skaistumkopšanā.
Skaistumkopšanas nozares reklāmas nereti rada sajūtu, ka skaistums un ilgtspējība nav samērojami jēdzieni. Sākot ar šķietami neskaitāmām vajadzībām no produktu klāsta, beidzot ar vienreizlietojamo produktu izmantošanu, kas rada nepārstrādājamus atkritumus vannas istabā. Lai gan patiesībā – veselīgas ādas uzturēšanai Tev vajag mazāk, kā Tev šķiet.
3 dabai draudzīgas izvēles skaistumkopšanā
Dabai draudzīgs dzīvesveids vairāku gadu garumā – gan virtuvē, gan arī skaistumkopšanas rituālos – man palīdzējis saprast, ka tā dzīvot ir ne vien dabai draudzīgāk, bet bieži arī finansiāli izdevīgāk. Padalīšos ar 3 dabai draudzīgām izvēlēm skaistumkopšanā, kas rūpēs par sevi ļauj vienlaikus parūpēties arī par dabu un savu maciņu.
1.Atkārtoti lietojamas bambusa auduma salvetes sejas attīrīšanai
Sejas ādas attīrīšana un kosmētikas noņemšana ar atkārtoti lietojamajām bambusa auduma salvetēm ir ne vien ilgtspējīgāka un dabai draudzīgāka, bet arī izdevīgāka. Vai Tev ir sanācis parēķināt, cik vienreiz lietojamās kokvilnas vates plāksnītes patērē katru dienu? Ja sejas ādas kopšanas rituālu veic divas reizes dienā un, piemēram, lieto kosmētiku, pieļauju, ka vismaz četras. Cik Tev izdotos ietaupīt, dodot priekšroku atkārtoti lietojamam produktam?
Vēlos Tevi iedrošināt, jo arī bambusa auduma salvešu kopšana nav sarežģīta. Pēc katras lietošanas tās mazgāju zem tekoša ūdens strūklas, iepriekš uzspiežot mazliet attīrošās putas. Savukārt, pēc ilgākas lietošanas tās ir droši mazgāt arī veļas mašīnā.
2.Cietie produkti
Produkti pudelītēs aizņem ne vien vietu vannas istabā, bet arī mammas zemes klēpī. Savukārt, cieto produktu sastāvā nav ne ūdens, ne konservantu, ne toksisku sastāvdaļu, turklāt tie iepakoti vienkāršā kartona kastītē, tādēļ šī izvēle būs ilgtspējīga un nekaitēs videi. Turklāt – pierādīts, ka cietie produkti kalpo divtik ilgāk, kā produkti pudelītēs. Un, pretēji uzskatiem, cietos produktus lietot ir pat ērtāk, kā produktus tūbiņās vai pudelēs.
3.Pārstrādājami vai pārstrādāti iepakojumi
Domājot par dabas resursu aizsardzību, ir vērts apdomāt, kā savā skaistumkopšanas rituālā iekļaut vairāk produktus bez iepakojumiem vai iepakojumos, kas ir pārstrādājami vai pārstrādāti. Tā, piemēram vairāku mūsu produktu iepakojumi ražoti no 100% pārstrādātas plastmasas, tostarp iepakojums ķermeņa krēmiem, alvejas ķermeņa eļļai, micelārajam rožūdenim, kā arī daudzu pircēju favorītam – ķermeņa skrubjiem. Tāpat sūtījumu un dāvanu iepakošanai izmantojam kartona kastītes. Savukārt, pēdu un roku krēmi ir iepildīti alumīnija tūbiņās. Šie visi ir viegli pārstrādājams un šķirojami materiāli, kas ilgtermiņā neietekmēs vides veselību.
Jo patiesībā jau nav nozīmes, kādā iepakojumā ir produkts. Un, ja iespējams izvēlēties videi draudzīgu iepakojuma alternatīvu, kādēļ to neizmantot?
Tukšos iepakojumus izmanto atkārtoti!
Pat, ja Tev ne vienmēr izdodas atrast produktus bez iepakojuma, Tu joprojām vari mazināt savu skaistumkopšanas izvēļu ietekmi uz vidi, tukšos iepakojumus izmantojot atkārtoti:
– piemēram, pudelītēs vari izšķīdināt pāri palikušos cietā produkta krikumus, kas kalpos kā lielisks līdzeklis virsmu tīrībai;
– skrubju un ķermeņa krēmu bundžiņās uzglabā pērlītes, pogas vai citus nieciņus;
– bundžiņas vari arī ņemt līdzi ceļojumā, lai tur ievietotu cieto šampūnu, ziepes;
– dāvanu komplektu vai sūtījumu kastēs vari uzglabāt, piemēram, ārstniecības čekus, galda spēļu kauliņus, plastilīnu, ūdens krāsas. Tāpat tās var noderēt kā alternatīvas, ja bērniem saplīsušas lego vai pužļu kastes.
Lai rūpēs par sevi izdodas parūpēties arī par dabu!
Mīlestībā,
Maija Rieksta-Riekstiņa
Vegan Fox radītāja un vadītāja